Aokana - Four Rhythms Across the Blue - EXTRA2 (PC) - recenzja

Aokana - Four Rhythms Across the Blue - EXTRA2
 

Dobrze napisane historie z wyrazistymi i budzącymi sympatię postaciami mają to do siebie, że wzmagają apetyt na więcej. Twórcy, chcąc zaspokoić pragnienia fanów, serwują im dodatkową zawartość, aby Ci mogli dłużej spędzić czas w swoim ulubionym uniwersum. Fani Aokany z pewnością nie mogli sobie wymarzyć lepszego prezentu niż kontynuacji przygód swoich ulubionych bohaterów. Jeśli tak jak ja zapałaliście sympatią do buntowniczej Misaki z Aokana - Four Rhythms Across the Blue, to szykujcie się na prawdziwą ucztę wypełnioną rywalizacją sportową i próbą zmierzenia się z własnymi słabościami.

Dodatek EXTRA2 stanowi kontynuację wydarzeń ze ścieżki Misaki, która, pomimo że wygrała jesienny turniej i jest na szczycie, to wciąż targają ją wątpliwości związane z dalszą karierą w Podniebnym Cyrku. Dodatkowo przytłacza ją presja ze strony rywali, którzy rzucają jej wyzwanie, chcąc zmierzyć się w meczach towarzyskich. Dzięki wplecionym monologom byłem w stanie lepiej zrozumieć emocje i myśli bohaterki. Masaya Hinata, główny bohater Aokana - Four Rhythms Across the Blue jak nikt inny doskonale wie co czuje Misaki, bo sam odpadł z rozgrywek z powodu presji. Demony przeszłości w postaci traumy spowodowanej niespełnieniem wizerunku bycia niepokonanym prześladowały go przez wiele lat. Trenując i wspierając Misaki w tych trudnych momentach Masaya stopniowo uwalnia w sobie uśpione pragnienie ponownego powrotu do gry jako zawodnik.
 
Aokana - Four Rhythms Across the Blue - EXTRA2 (Asuka Kurashina i Misaki Tobisawa)
Rozgrywane mecze potrafią być bardzo intensywne i emocjonujące.
 
Chociaż przedstawiona historia koncentruje się głównie wokół wydarzeń z udziałem Misaki i Masayi, to sporo uwagi scenarzyści poświęcili również postaciom drugoplanowym, które nie miały okazji wystarczająco zabłysnąć w Aokanie. Shion, Mayu i Minamo mają swoje pięć minut, dzięki czemu możemy zajrzeć bardziej do ich „wnętrz” oraz poznać motywy i cele, jakimi się kierują. Nie mogło zabraknąć zawodniczek z pozostałych ścieżek z oryginalnej gry. Asuka, Mashiro i Rika dostały swój czas antenowy, co mnie niezmiernie ucieszyło z ponownego spotkania się z dobrze znaną obsadą.
 
Aokana - Four Rhythms Across the Blue - EXTRA2 (Misaki Tobisawa)
Czas na odprężającą kąpiel w morzu po wyczerpującym treningu.
 
Nie mogę wciąż wyjść z podziwu, z jaką swobodą twórcy potrafią w bardzo przekonujący sposób przedstawić fikcyjną dyscyplinę sportową, która z czasem ewoluuje, a takie czynniki jak strategia i przewidywalność odgrywają w niej niebagatelną rolę. Obmyślanie nowych sposobów jak przechytrzyć przeciwnika przewija się jako jeden z dominujących wątków pomiędzy następującymi po sobie meczami. W pewnym momencie nawet sama Misaki obsesyjnie wizualizuje sobie przebieg meczu, aby być przygotowaną na każdą niespodziankę.
 
Aokana - Four Rhythms Across the Blue - EXTRA2 (Mayu Ganeko i Misaki Tobisawa)
Niezwykle zdeterminowana Mayu Ganeko rzuca wyzwanie Misaki.


Same pojedynki na podniebnej arenie potrafią dostarczyć nie lada emocji i są intensywne. Z wypiekami na twarzy śledziłem dynamicznie zmieniające się sceny wzbogacone animacjami. Ujęcia co chwilę zaskakują czymś nowym, a poszczególne przejścia utrzymane są w dobrym tempie, dzięki czemu czasami miałem wrażenie, jakbym nie czytał wizualnej noweli, a siedział na trybunach i oglądał prawdziwy emocjonujący mecz. Piruety i akrobacje bohaterów wyglądają efektownie na ekranie, dzięki czemu jak na wizualną nowelę ten dodatek (podobnie jak podstawowa gra) jest bardzo dynamiczną czytanką. 
 
Aokana - Four Rhythms Across the Blue - EXTRA2 (Masaya Hinata)
Ogromne emocje udzielają się również trenerom, którzy często muszą podejmować decyzję w ułamku sekundy.


Każdy z Was, kto grał wcześniej w Aokanę będzie wiedział, jakiego poziomu produkcji się spodziewać. EXTRA2 to jedna z najładniej wyglądających VNek. Szczegółowe ilustracje w rozdzielczości 1440p z możliwością upscalingu do 4K robią wrażenie, ciesząc oko żywą paletą barw. Jak na dodatek imponuje spora liczba ilustracji i utworów muzycznych, z których część jest z wokalami. Bardzo podobało mi się, gdy w przełomowych momentach można było usłyszeć przepełnione emocjami piosenki, które jeszcze bardziej podkręcały atmosferę zaciętej rywalizacji sportowej. Dodajmy do tego udźwiękowienie wszystkich postaci, pamiętając o tym, że wciąż mamy do czynienia z dodatkiem typu after story, a nie pełnoprawną kontynuacją. Będąc przy dubbingu, należy pochwalić aktorów głosowych za to, że w przekonujący sposób udało im się przekazać tonę emocji w swoich kreacjach.

Aokana - Four Rhythms Across the Blue - EXTRA2 (Shion Aoyagi i Kazunari Shindou)
W Podniebnym Cyrku punkty można zdobyć na dwa sposoby - dotykając jednej z czterech rozstawionych na arenie boi lub klepnąć przeciwnika w plecy. Zdobycie punktu sygnalizuje charakterystyczny trójkąt.
 
Dotarcie do napisów końcowych nie powinno Wam zająć więcej niż 13-14 godzin. Po ukończeniu gry zostanie odblokowana galeria ze wszystkimi ilustracjami, utworami i filmami z gry. Ciekawą opcją jest Sprite Viewer, w której możemy podejrzeć portrety i pozy postaci, umieścić je na wybranym tle - można nawet wymyślić sobie towarzyszący opis – taki mały drobiazg, a cieszy. W odróżnieniu od oryginalnej gry nie uświadczycie tutaj żadnych wyborów. EXTRA2 jest nowelą kinetyczną i ma to sens, biorąc pod uwagę to, że jest kontynuacją wydarzeń ścieżki dla jednej z bohaterek.

Aokana - Four Rhythms Across the Blue - EXTRA2 (Sprite Viewer)
Zabawa ze wbudowanym Sprite Viewer pozwala podejrzeć portrety i pozy postaci, umieścić je na wybranym tle, a nawet dodać opis do scenki.

Jeśli spodobała Wam się Aokana - Four Rhythms Across the Blue to EXTRA2 jest pozycją obowiązkową do nadrobienia. Reprezentuje wszystko to, co najlepsze w serii i przypadnie do gustu nawet tym, którzy nie interesują się sportem. Na początku obawiałem się, że takie after story będzie skupione głównie na romansie głównego bohatera z Misaki, a jednak znalazło się wiele miejsca w tej opowieści na mnóstwo niezapomnianych momentów i przejmujących scen związanych z samą dyscypliną sportową, jaką jest Podniebny Cyrk (Flying Circus). W porównaniu do oryginalnej gry dodatek EXTRA2 wypada zaskakująco dobrze i pod względem jakości utrzymuje wysoki poziom, do którego przyzwyczaiło swoich fanów sprite. Nie ukrywam, że sama Misaki dzięki swojej chaotycznej naturze i skomplikowanemu charakterowi jest jedną z moich ulubionych postaci w Aokanie, więc powrót do nadmorskiego miasteczka Shitou był dla mnie czystą przyjemnością i wzbudził tylko apetyt na więcej!
 
Ocena:  8.5 / 10
Żaber poleca - pieczęć jakości
| PC Windows
Deweloper: sprite / NekoNyan Ltd.   
Wydawca: NekoNyan Ltd / HIKARI FIELD   
Plusy
  • Zaskakująco udana kontynuacja wydarzeń ze ścieżki Misaki
  • Jak na dodatek, zawiera imponującą ilość staranie narysowanych, pełnych detali ilustracji
  • Ścieżka dźwiękowa z kilkoma utworami z wokalami
  • Przekonująca i pełna emocji gra aktorów głosowych
  • Poświęcenie sporo uwagi postaciom drugoplanowym, które nie miały okazji zabłysnąć w podstawowej grze
  • Pojedynki na podniebnej arenie wciąż są niezwykle emocjonujące i pełne zwrotów akcji
  • Dodatkowa zawartość (galeria, odtwarzacz, Sprite Viewer)
Minusy
  • Nie stwierdzono

0 Komentarze

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz (0)

Nowsza Starsza